Haber

Fransa, Ukraynalı pilotların eğitimi konusunda Kiev ile görüşmelere başladı

Fransa, Ukraynalı pilotların eğitimi konusunda Kiev yetkilileriyle görüşmelere başladığını duyurdu.

Ülke basınında yer alan habere göre Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Senato’da kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Senatör Philippe Folliot, Bakan Lecornu’ya, “Şu anda satışa hazır 12 Mirage 2000C savaş uçağı olduğu söyleniyor. Bunları Ukrayna’ya teslim etmeyi mi yoksa Ukraynalı pilotları eğitmeyi mi planlıyorsunuz?” Sorusunun ardından söz alan kadın Senatör Joelle Garriaud-Maylam, “Bana verilen bir bilgiyi teyit etmek istiyorum. Hava Kuvvetlerimizin Varşova’da Ukraynalı pilotları eğitmeye hazır olduğu doğru mu?” soruyu yöneltti.

Lecornu, senatörlerin Paris ve Kiev’in Ukraynalı pilotların eğitimi için müzakerelere başladıkları şeklindeki sorusuna yanıt verdi.

Ukrayna’ya savaş uçağı verilip verilmeyeceği konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Fransız Bakan, bu ülkenin acilen füzelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Lecornu, Ukrayna’nın saldırılara karşı direncinin füze arzına bağlı olduğunu belirterek, uçak gönderme ve pilot eğitiminin zaman alan konular olduğunu değerlendirdi.

Fransa kargaşa içinde

Paris, Kiev yönetiminin savaş uçağı için acil talebine askeri kapasitesini zayıflatacağı ve savaşı körükleyeceği gerekçesiyle olumlu yanıt vermedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha önce, savaşı körüklememek ve ülkesinin askeri yeteneklerini zayıflatmamak kaydıyla Kiev’in talep etmesi halinde Ukrayna’ya silah satışı yapılacağını açıklamıştı.

Fransız ordusunda 96’sı Rafale ve 99’u Mirage 2000 olmak üzere toplam 195 savaş uçağı bulunduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu