Haber

İngiliz The Guardian gazetesinden ‘kölelik’ özürü

İngiliz The Guardian gazetesi, kurucularının ‘kölelik bağlantıları’ nedeniyle okuyucularından özür diledi. Medya kümesinin sahibi Scott Trust’ın yöneticisi Ole Jacob Sunde, “John Edward Taylor ve destekçilerinin pamuk ticaretinde oynadıkları rol için çok üzgünüz” dedi.

Sunde, “Özür dilemenin ve bu gerçekleri şeffaf bir şekilde paylaşmanın, Guardian’ın kölelikle tarihsel bağlarını ele almanın yalnızca ilk adımı olduğunun farkındayız.” dedi. Scott Trust şirketi, ‘onarıcı adalet’ planının bir parçası olarak 10 milyon £ (yaklaşık 235 milyon £) bağışlamayı planlıyor.

Gazetenin 1907’deki lansmanıyla ilgili iki yıldan fazla bir araştırma, ana kurucu John Edward Taylor ve mali destekçilerinin çoğunun kölelikle bağları olduğunu ortaya çıkardı. Hull ve Nottingham üniversitelerinden araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma, bir gazeteci ve pamuk tüccarı olan Taylor’ın ve onun 11 mali destekçisinden en az 9’unun, özellikle tekstil endüstrisi aracılığıyla kölelik bağlantıları olduğunu ortaya çıkardı. (DIŞ HABERLER)

sogutlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu