Haber

Suudi Arabistan’dan Sudan’a siyasi çözüm çağrısı

RİYAD, 31 Temmuz (Xinhua) — Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan el-Suud, Sudan’daki savaşan tarafları “her türlü askeri gerilimi” durdurmaya ve Sudan’ın güvenlik ve istikrara dönmesine olanak sağlayacak siyasi bir çözüm bulmaya çağırdı.

Suudi Basın Ajansı’nın Pazar günü bildirdiğine göre, Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı Abdul Fattah al-Burhan Cumartesi günü Faysal’ı aradı. Üst düzey Suudi diplomat, Sudan’daki savaşan tarafları sükuneti yeniden sağlamaya ve ulusal çıkarlara öncelik vermeye çağırdı.

Suudi bakan ayrıca Sudanlı tarafların insani yardım çalışmalarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi ve hem sivillerin hem de yardım çalışanlarının güvenliğini sağlama konusundaki taahhütlerini yerine getirmelerinin önemini vurguladı.

15 Nisan’da Sudan Silahlı Kuvvetleri ile paramiliter Hızlı İnfaz Güçleri arasında silahlı bir çatışma çıktı ve ülkede insani bir krize yol açtı.

Suudi Arabistan ve ABD, 6 Mayıs’tan bu yana Sudan’da, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde savaşan taraflar arasındaki müzakerelere sponsorluk yapıyor. O zamandan beri birçok ateşkese varılıp yeniden bozulurken, taraflar birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

27 Temmuz’da Sudan Silahlı Kuvvetleri, Cidde’deki Çabuk İkmal Güçleri ile bazı konulardaki anlaşmazlıklar nedeniyle dolaylı görüşmelerin durdurulduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu